افتخارات باشگاه پرسپولیس

افتخارات پرسپولیس

باشگاه فوتبال پرسپولیس که در سال ۱۳۴۲ تأسیس شده باکسب ۳۵جام از تیم های پرافتخار ایران به شمارمی اید. این تیم از لحاظ داشتن قهرمانی سراسری و بدون احتساب قهرمانی های استانی پر افتخار ترین تیم ایران است. پرسپولیس تنها تیم ایرانی است که هرگز به دسته پایین‌تر سقوط نکرده‌است. مالک این باشگاه قبل از انقلاب علی عبده بود. این تیم با کسب چهار قهرمانی پیاپی در لیگ برتر (پوکر)، در این زمینه رکورددارِ ایران محسوب می‌شود. پرسپولیس نخستین تیم درایران بوده که ۲ بار در دهه ۷۰ و ۹۰ و در یک سال موفق به قهرمانی در لیگ و جام حذفی (دبل کاپ) شده‌است. تیم پرسپولیس ۹باردر مرحله نیمه پایانی تورنمنت های اسیایی (۳بارلیگ قهرمانان اسیا،۲بارجام درجام اسیا،۴بارجام باشگاههای اسیا)حضور داشته است. باشگاه پرسپولیس با ۴بارحضور درفینال اسیا (۲بارلیگ قهرمانان ،۲بارجام درجام ) از تیم های پرافتخارایران در اسیا محسوب می شود.وهم چنین پرسپولیس با ۲بارحضور درفینال و۱ بارحضور در نیمه نهایی موفق ترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان اسیا می باشد. این باشگاه رکورددار بیشترین حضور تماشاگر در فینال لیگ قهرمانان آسیا است و همچنین با کسب ۱۳ قهرمانی در ادوار لیگ، رکورددار قهرمانی در لیگ‌های سراسری محسوب می‌شود. هم چنین با کسب ۶ قهرمانی پر افتخارترین باشگاه در لیگ برتر به‌شمار می‌آید. پرسپولیس با کسب ۳ قهرمانی در سوپرجام رکورددار است و با ثبت یک قهرمانی و یک نایب قهرمانی پر افتخارترین تیم ایرانی در جام برندگان جام آسیا محسوب می‌شود. از مهم‌ترین افتخارات باشگاه پرسپولیس می‌توان به ۱۳ قهرمانی در لیگ‌های سراسری ایران، ۶ قهرمانی در جام حذفی ایران، ۳ قهرمانی در سوپر جام ایران ،۶ قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران، ۲ قهرمانی در جام حذفی تهران ،۱ قهرمانی در جام برند گان جام آسیا اشاره کرد. هم چنین این باشگاه مقام نایب قهرمانی در جام برندگان جام آسیا و نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه دارد.

تیم فوتبال پرسپولیس با ۱۴ قهرمانی در بالاترین سطح فوتبال ایران پرافتخارترین باشگاه ایرانی می باشد.

لیگ قهرمانی باشگاه های ایران: (۱۴ بار قهرمانی)

۱۳۹۹-۱۴۰۰
۱۳۹۸-۱۳۹۹
۱۳۹۷-۱۳۹۸
۱۳۹۶-۱۳۹۷
۱۳۹۵-۱۳۹۶
۱۳۸۷-۱۳۸۶
۱۳۸۰-۱۳۸۱
۱۳۷۸-۱۳۷۹
۱۳۷۷-۱۳۷۸
۱۳۷۵
۱۳۷۴
۱۳۵۴
۱۳۵۲
۱۳۵۱

جام حذفی: (۶ بار قهرمانی)
۱۳۶۶
۱۳۷۰
۱۳٧٧
١٣٨٩
۱۳٩۰
۱۳۹۸

سوپرجام(۳ قهرمانی)
۱۳۹۷-۱۳۹۸
۱۳۹۶-۱۳۹۷
۱۳۹۵-۱۳۹۶

پرسپولیس چهارمین تیم برتر آسیا در قرن بیستم می‌باشد.

تیم فوتبال پرسپولیس در میان تیم‌های باشگاهی ایران با ۱۳ عنوان قهرمانی در لیگ و ۶ عنوان قهرمانی جام حذفی و ۳ سوپرجام و در مجموع با ۲۲ عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تیم باشگاهی تاریخ ایران می‌باشد.

بازی پرسپولیس یک – الهلال عربستان صفر  در ورزشگاه آزادی تهران در تاریخ ۱۹ می ‌۲۰۱۵ پرتماشاگرترین بازی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا است.(تماشاگر: صد هزار نفر). همچنین بازی پرسپولیس ۲ – بنیادکار ازبکستان یک در تاریخ ۶ می ‌۲۰۱۵  و بازی پرسپولیس یک – النصر عربستان صفر در تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۵ با همین تعداد تماشاگر در رده های دوم و سوم قرار دارند.

تیم فوتبال پرسپولیس تنها تیمی است که در کل ادوار برگزاری لیگ ایران همواره در بالاترین سطح آن بازی کرده است.

پرسپولیس تهران در سال ۱۳۵۰ و در جریان مسابقات لیگ سراسری ایران، در ۱۴ دیدار لیگ صاحب ۱۳ برد و یک باخت شد. براین اساس پرسپولیس آن سال موفق شد ۹۳ درصد از کل امتیازات موجود را به خود اختصاص داده و از این حیث صاحب رکورد شود.

پرسپولیس تهران در سال ۱۳۷۳ با کسب ۵۵ امتیاز از ۲۲ بازی با کسب رکورد ۲.۵ امتیاز از هر بازی رکوردعجیبی خلق کرد.

بهترین میانگین گل زده یک تیم ایرانی٬ متعلق به پرسپولیس تهران است.پرسپولیس در سال ۱۳۵۰ موفق شد در ۱۴ بازی ۴۵ گل یعنی ۳/۲ گل در یک بازی به ثمر رساند و پرسپولیس از این حیث در ایران رکورددار است.

پرسپولیس در لیگ تخت‌جمشید سال ۱۳۵۴ پس از ۳۰ بازی ،تنها ۱۲ گل‌ یعنی میانگین ۰/۴ گل در هر بازی دریافت کرد که از این حیث رکورددار است.

پرسپولیس صاحب یکطرفه‌ترین و قاطع‌ترین قهرمانی در یک فصل شده است. سرخپوشان در لیگ سال ۱۳۷۷ توانستند ۶۵ امتیاز گرفته و قهرمان شوند. تیم دوم یعنی استقلال با ۵۳ امتیاز و ۱۲ امتیاز کمتر دوم شد که پرسپولیس تهران از این حیث رکورددار است. پرسپولیس در لیگ برتر نوزدهم نیز با ۶۷ امتیاز از ۳۰ بازی و ۱۴ امتیاز اختلاف با تیم دوم رکورد یک طرفه ترین قهرمانی تاریخ را شکست.

رکورد شکست‌ناپذیری در تاریخ فوتبال ایران را پرسپولیس با ۴۳ بازی ثبت کرده است. پرسپولیس از روز ۱۹ دی ۱۳۵۰ که بازنده میدان شد، تا روز چهارم خرداد ۱۳۵۳ که در لیگ دوم تخت‌جمشید یک بر صفر به تاج تهران باخت در ۴۳ بازی (۸۶۵ روز) در رقابت‌های گوناگون برابر حریفان مختلف خود نباخت و رکورد شکست‌ناپذیری فوتبال ایران را به دست آورد.

رکورد پیروزی متوالی در تاریخ لیگ فوتبال ایران را پرسپولیس با ۱۴ بازی ثبت کرده است. پرسپولیس از روز ۲۴ مهر ۱۳۷۷ که در لیگ هشتم آزادگان ۱-۰ فولاد خوزستان را برد، تا روز ۲۱ اسفند ۱۳۷۷ در ۱۴ بازی متوالی حریفان خود را شکست داد و رکورددار پیروزی متوالی تاریخ لیگ فوتبال ایران شد.

پرسپولیس تنها تیمی‌ست که توانسته بدون شکست قهرمان لیگ فوتبال ایران شود. پرسپولیس در جریان لیگ تخت‌جمشید سال ۱۳۵۲ توانست بدون شکست قهرمان ایران شود.

پرسپولیس رکورددار قهرمانی‌های متوالی در لیگ فوتبال ایران است. پرسپولیس چهار بار به طور متوالی قهرمان لیگ شده‌است.(۵۱ و ۵۲)، (۷۴ و ۷۵)، (۷۷ و ۷۸) و (۹۶ و ۹۷ و ۹۸ و ۹۹)

پرسپولیس تنها تیم تاریخ فوتبال ایران است که ۱۶ قهرمانی در ۱۶ سال (۱۳۶۵ تا ۱۳۸۱) در مسابقات رسمی شامل:لیگ باشگاههای تهران، جام حذفی ایران و تهران، جام برندگان آسیا و لیگ فوتبال ایران کسب نموده است.

پرسپولیس تهران به‌همراه سایپا تنها تیم‌هایی هستند که در یک فصل موفق به کسب هردو جام (لیگ ایران و جام حذفی ایران) شده‌اند. پرسپولیس دو بار در فصل ۱۳۷۷-۷۸ و ۹۸-۱۳۹۷ موفق به دابل‌کاپ (قهرمانی هم‌زمان در جام حذفی و لیگ) شد.

پرگل‌ترین بازی شهرآورد تهران با نتیجه ۶-۰ به سود تیم فوتبال پرسپولیس تهران در جریان نخستین دوره جام تخت‌جمشید در ۱۶ شهریور ۱۳۵۲ به پایان رسیده است.

قاطع‌ترین برد یک تیم در تاریخ لیگ مربوط به برد پرسپولیس تهران مقابل شاهین بوشهر در فصل ۷۳ و با نتیجه ۱۰-‍۱ بوده است که این نتیجه در تاریخ فوتبال ایران یک رکورد است و هنور هیچ تیمی در یک بازی لیگ موفق به دو رقمی کردن گل های خود نشده است.

قهرمان نخستین‌ دوره لیگ برتر ایران(جام خلیج فارس) پرسپولیس تهران می‌باشد.

پرسپولیس پس از قهرمانی در اولین دوره لیگ تخت جمشید(۱۳۵۲) اولین کاپ رسمی‌مسابقات را دریافت کرد که توسط یک طراح ایرانی ساخته شده بود؛ جامی مرکب از نمادهای تخت جمشید که نخستین جام رسمی لیگ ایران محسوب می‌شد.

در سال ۲۰۱۲ پرسپولیس توانست در ۳ مسابقه و در جریان ۳ جام معتبر به تیم‌های رقیب ۶ گل بزند:

پرسپولیس۶-۱الشباب امارات (۲۱ مارس ۲۰۱۲  لیگ قهرمان باشگاه‌های آسیا)
پرسپولیس۶-۰پیکان (۳۱ اکتبر ۲۰۱۲ لیگ برتر فوتبال ایران)
پرسپولیس۶-۰ملوان (۱۹ دسامبر ۲۰۱۲ رقابت‌های جام حذفی ایران)