سرداران سرخ

پرسپولیس

حمید شیرزادگان :
۱۹ اسفند ۱۳۱۹ در تهران متولد شد.پیراهن تیم ملی را در ۱۹ سالگی بر تن کرد.سال ۳۸ در مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۴۶ توکیو با هفت گل آقای گل شد.چهارده بازی ملی در کارنامه خود دارد و در سال ۱۳۴۵ از بازیگری در تیم ملی خداحافظی کرد.بهترین بازی زندگی ورزشی او مقابل عراق در مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۵۴ بود که سه گل از چهار گل ایران را به ثمر رساند.

همایون بهزادی :
همایون سر طلایی سال ۱۳۲۰ در خرم آباد به دنیا آمد و سال ۴۶ از شاهین به پرسپولیس آمد.بهزادی تا پایان دوران بازیگری خود (۱۳۵۲) به پیراهن پرسپولیس وفادار ماند.وی علاوه بر سی و هشت بازی ملی،چهل بازی تیم منتخب تهران را در برابر رقبای خارجی همراهی کرد.بهزادی در دیدار معروف پرسپولیس – استقلال ۵۲ با بازوبند کاپیتانی سه بار دروازه آبیها رو فرو ریخت.مصدومیت در همین بازی بعث خداحافظی او از فوتبال شد.ضمن آنکه در اوایل سال ۵۳ مدتی جایگزین آلن راجرز سرمربی پرسپولیس شد.

مهراب شاهرخی :
در سال ۱۳۲۲ اهواز متولد شد و به عمو مهراب و بمب سیاه فوتبال ایران شهرت یافت.او هم یک شاهینی بود که از دارایی به پرسپولیس آمد.از سال ۵۶ به مدت چهار سال مربی پرسپولیس شد.شانزده بازی ملی در کارنامه اش داشت.با بازی در فیلم علفهای هرز به دومین هنرپیشه سینمایی پرسپولیس بعد از عزیز اصلی تبدیل شد و در سال ۷۱ درگذشت.

جعفر کاشانی :
اول فروردین ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد.از شاهین به پرسپولیس پیوست و سومین کاپیتان تاریخ این تیم شد.شش سال و نیم به طور مستمر پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.اولین بازی او سال ۴۷ و آخرین بازی ملی اش در سال ۵۳ انجام شد.تعداد بازی های ملی او به ۳۸ رسید و آخرین بازی باشگاهی اش ۲۷ آذرماه سال ۵۳ مقابل استقلال برگزار شد تا در سی سالگی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند.

 حسینعلی کلانی :
زهردارترین مهاجم نسل اول تاریخ پرسپولیس در سال ۱۳۲۳ در تهران متولد شد و سال ۴۶ از شاهین به پرسپولیس آمد.همین سال پیراهن تیم ملی را در ۲۳ سالگی به تن کرد و سال ۵۲ با تیم ملی خداحافظی نمود. بهترین بازی او سال ۵۱ در جام ملت های آسیا بود که سه گل ایران را وارد دروازه عراق کرد.

ابراهیم آشتیانی :
چهارمین کاپیتان تاریخ پرسپولیس آذرماه ۱۳۲۵ در تهران به دنیا آمد و از شاهین راهی پرسپولیس شد.در سال ۱۳۵۰ و در سن ۲۵ سالگی به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد.۳۷ بازی برای تیم ملی انجام دادو دوبار قهرمان جام ملتهای آسیا را با این تیم بدست آورد و یک بار بهترین بازیکن جام ملتهای آسیا شد.سال ۵۳ در دیدار با کره جنوبی از تیم ملی خداحافظی کرد و سال ۵۵ هم پیراهن پرسپولیس را از تن بیرون آورد.

علی پروین :
پروین پایدارترین پرسپولیسی تاریخ پرسپولیس است.سال ۱۳۴۸ و در ۲۳ سالگی به پرپسولیس آمد و هجده سال پیراهن این تیم را بر تن کرد و سال ۶۶ با دنیای بازیگری بدرود گفت.شماره هفت پرسپولیس او در پرسپولیس معروفترین شماره فوتبال ایران شد.در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶فهرمان جام ملتهای آسیا شد و در سال ۱۹۷۴ قهرمانی بازیهای آسیایی را جشن گرفت.در حام حهانی ۱۹۷۸ آرژانتین کاپیتان تیم ملی ایران بود.بیست و دوم اسفند ۵۸ برای هشتاد و دومین و آخرین بار پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.سالهای ۶۱ و ۶۳ آقای گل تهران شد آن هم در ۳۸ سالگی! پروین در سن چهل و یک سالگی و در سال ۶۶ برای آخرین بار پیراهن پرسپولیس را بر تن نمود.

 رضا وطن خواه :
در سال ۱۳۲۵ در تهران به دنیا آمد.از همان سال اول تشکیل پرسپولیس به جمع سرخپوشان پیوست و ده سال بعد در سن ۳۱ سالکی از فوتبال خداحافظی کرد.در بازیهای جام عمران و در بیستم شهریور ۴۹ پیراهن تیم ملی را در مقابل ترکیه بر تن کرد.او همچنین در سال ۱۳۶۵ همراه مرحوم دهداری مربیگری ایران را بر عهده داشت.

صفر ایرانپاک :
سال ۱۳۲۵ در اهواز متولد شد و سال ۴۹ پیراهن پرسپولیس رو بر تن کرد و برترین گلزن این تیم در دهه ۵۰ شد.شش گل ملی در پرونده او دیده می شود.او در مجموع دوازده بار حضور در دیدار پرسپولیس و استقلال هفت بار برای پرسپولیس گلزنی کرد و در سال ۵۹ بعد از ده سال حضور در جمع سرخپوشان از فوتبال خداحافظی کرد.

محمود خردبین :
در سال ۱۳۲۷ متولد شد و در سال ۱۳۴۸ به پرسپولیس آمد و دوارده سال متوالی پیراهن سرخ این تیم را بر تیم کرد.او از آن پس تا سال ۸۵ به جز یک دوره چهار ساله سرپرستی پرسپولیس را در اختیار داشته است.او در سالهای ۵۳ و ۵۴ همراه پرسپولیس قهرمان شد و در سال ۱۳۶۰ در سن ۳۳ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

سید محمد پنجعلی :
سال ۱۳۳۴ به دنیا آمد و سال ۵۶ به جمع سرخپوشان پیوست.اولین بار فروردین ۵۷ پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و در مهر ماه سال ۷۰ در دیدار با الجزایر از تیم ملی خداحافظی کرد.تعداد بازیهای ملی او از ۴۱ تجاوز نمی کند.او در ابتدای لیگ ۷۳ و در سن سی و نه سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

حمید درخشان :
سال ۵۴ و در سن ۱۷ سالگی از مزدا به پرسپولیس آمد.چهاردهم شهریور ۵۹ برای اولین بار پیراهن تیم ملی را در مقابل امارات بر تن کرد.بازیگردان ایران در جام ملتهای ۱۹۸۶ بود و سال بعد به عنوان بهترین بازیکن سال ایران انتخاب شد.او چهارده سال از تیم ملی دور بود ولی در سال ۶۹ با حضور پروین به تیم ملی برگشت و در سال ۱۹۹۳ و در سن ۳۵ سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

ناصر محمدخانی :
فوتبال را در راه آهن آغاز کرد و سال ۶۰ با درخشش در بانک ملی آقای گل تهران شد تا به عنوان برترین مهاجم فوتبال کشور مطرح شود.در زمستان سال ۶۰ جوان ۲۲ ساله به پرسپولیس آمد و یکسال بعد بیست گل برای این تیم زد.سال ۶۱ به تیم ملی دعوت شد و سال ۶۳ در دوازده بازی این تیم زننده سیزده گل بود.۲۵ بازی ملی و ۱۸ گل زده کارنامه او را در تیم ملی است و پنجمین گلزن برتر تاریخ فوتبال ایران به شمار می آید.

فرشاد پیوس :
گلزنترین بازیکن تاریخی پرسپولیس که لفب آقای گل را با خود به یدک می کشد در سال ۱۳۴۰ متولد شد.۲۰ سال بعد زیر نظر ناصر ابراهیمی در راه آهن شوکوفا و سه سال بعد با پیراهن این باشگاه به تیم ملی دعوت شد.اواخر سال ۶۴ به پرسپولیس آمد و درهمان سال آقای گل تهران شدو دو سال بعد نیز با زدن ۱۳ گل ای عنوان را تکرار کرد.سال ۶۸ به قطر رفت و سالهای ۶۹ و ۷۰ دو بار دیگر آقای گل تهران شد.دوبار نیز در سال ۷۰ و ۷۳ با ۱۱ و ۲۰ گل آقای گل لیگهای دوره اول و چهارم آزادگان شد.در طول ۱۲ سال حضور در پرسپولیس نزدیک به ۱۵۰ گل زد.اولین بازی ملی را در سال ۶۳ و آخرین بازی را در سال ۷۳ انجام داد.او ۳۸ بازی ملی دارد و بیستم تیرماه ۷۶ در دیدار مقابل استقلال از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

محمدحسن انصاری فرد :
اول مهرماه ۱۳۴۰ در تهران متولد شد و از شاهین فوتبالش آغاز کرد.در سال ۵۸ اولین بازی خود را برای سفید و سیاه پوشان شاهین انجام داد و چند سالی را در تکاور بازی کرد.در بهمن سال ۶۴ به پرسپولیس آمد و هفت سال مرد ثابت سرخپوشان بود.او در سال ۶۶ به عنوان مرد سال فوتبال ایران انتخاب شد ولی در کمال تعجب آن سال به تیم ملی راه پیدا نکرد! حساس ترین گل او سال ۷۰ در مسابقات جام در جام باشگاه های آسیا وارد دروازه المحرق بحرین شد تا پرسپولیس قهرمان آسیا شود.۱۸ بازی و سه گل کارنامه او در تیم ملی است.

احمدرضا عابدزاده :
سال ۱۳۴۵ در آبادان به دنیا آمد و با تام اصفهان به شهرت رسید.در ۱۹ سالگی و در بهمن سال ۶۴ پیراهن تیم ملی را برای اولین بار مقابل رومانی بر تن کرد.او پس از سه فصل بازی در استقلال و یک فصل بازی در سپاهان در سال ۷۳ به پرسپولیس آمد.اولین بازی اش برای پرسپولیس مقابل ملوان برگزار شد.پس محرومیتی که در دیدار با استقلال نصیبش شد مجددا به تیم ملی برگشت و در جام ملتهای ۹۶ امارات با گرفتن ضربات پنالتی ایران را سوم کرد و در مسابقات مقدماتی جام جهانی مقابل استرالیا و ژاپن به یاد ماندنی ترین بازی های خود را به نمایش گذاشت.اوج کار او در بازی های جام جهانی مقابل آمریکا بود.عابدزاده ۷۹ بازی ملی دارد.

افشین پیروانی :
در خانواده ورزشکار متولد شد.سال ۶۷ برای گذراندن خدمت سربازی به تهران آمد.دو سال برای ژاندارمری بازی کرد و اولین تیم المپیک ایران را به همراه چند بازیکن دیگر تشکیل دادند.او در سال ۷۱ در سن بیست و سه سالگی به تیم ملی دعوت شد.از سال ۷۴ تا ۷۶ مرد ثابت تیم ملی بود.او ۴۸ بازی ملی دارد.

حمید استیلی :
سال ۱۳۴۶ در تهران متولد شد.از سال ۶۳ در ترکیب اصلی پاس جای گرفت و هشت سال بعد با کش و قوس های فراوان به پرسپولیس آمد.با جدایی پروین در سال ۷۲ از پرسپولیس نغمه جدایی سر داد و در سال ۷۷ مجددا به پرسپولیس بازگشت.او در سال ۶۸ توسط پروین به تیم ملی دعوت شد و در دیدار با شوروی سابق اولین بازی خود را انجام داد.او ۸۰ بازی ملی دارد و گل او به آمریکا در جام جهانی فرانسه به عنوان خاطره شیرین در ذهن تمام ایرانیان ماندگار است

علی دایی :
علی دایی در سال ۱۳۴۸ در استان اردبیل و در شهرستان اردبیل محله خیرال متولد شد.بعد از طی کردن سلسله مراتب به تاکسیرانی تهران آمد و با بانک تجارت به شهرت رسید.او در تابستان ۷۳ به پرسپولیس آمد.اما مصدومیت در بازی با بحرین او را برای مدت ها خانه نشین کرد.در بازگشت در سال ۱۹۹۶ با زدن ۲۲ گل عنوان بهترین گلزن جهان را از آن خود کرد و بعد از یکسال حضور در قطر راهی آلمان شد و در تیم آرمینیا بیله فلد و سپس بایرن مونیخ و هرتابرلین بازی کرد.او در سال ۱۹۹۹ به عنوان بهترین بازیکن سال آسیا انتخاب شد.او هم اکنون برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی در جهان است.

کریم باقری :
کریم باقری متولد ۲۴ فوریه ۱۹۷۴ تبریز. او سابقه پس از حضور در ایلدرم و تراکتورسازی تبریز به کشاورز تهران پیوست و سپس در سال ۷۵ راهی پرسپولیس تهران شد. او بعد از ۲ سال حضور در پرسپولیس به آرمینیا بیله فلد آلمان رفت تا به همراه علی دایی و خداداد عزیزی نخستین نسل بازیکنان لژیونر ایرانی باشند. او بعد از آرمینیا، در النصر امارات، چارلتون انگلستان و السد قطر را نیز تجربه کرد و در سال ۸۱ به پرسپولیس بازگشت.
در عرصه ملی کریم باقری در طول ۸ سال ۸۰ بازی ملی و ۴۷ گل زده دارد که از این حیث در میان هافبکهای ایران رکورددار است. مهمترین گل ملی او در ۸ آذر ۷۶ مقابل استرالیا به ثمر رسید که پایه گذار صعود به جام جهانی ۹۸ فرانسه بود و تجربه بازی در بزرگترین رویداد جهانی را کسب کرد. او آخرین بازی ملی خود را در تهران مقابل تیم ملی ایرلند در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ تجربه کرد. او در سال ۹۷ دومین گلزن برتر جهان با ۲۰ گل لقب گرفت.

مهدی مهدوی کیا:
مهدی مهدوی کیا زاده ۵ مرداد ۱۳۵۶ بازیکن تیم پرسپولیس و کاپیتان اسبق تیم ملی فوتبال ایران است. او در باشگاه های بانک ملی، پرسپولیس، بوخوم و هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت آلمان و داماش گیلان بازی کرده است. او در سال ۲۰۰۳ از طرف کنفدراسیون فوتبال آسیا به عنوان بازیکن برتر فوتبال آسیا شناخته شد. هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی داده بودند.
او دو بار در فصل های ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۰۴-۲۰۰۳ از سوی هواداران هامبورگ به عنوان بهترین بازیکن این تیم انتخاب شد و یک بار هم از سوی نشریه معتبر کیکر عنوان بهترین بال راست بوندسلیگا را به دست آورد. از دیگر افتخارات ورزشی مهدوی کیا انتخاب در لیست ۱۱ نفره تیم منتخب قرن هامبورگ است.

علی کریمی :
وقتی در مسابقات فوتسال سال ۷۶ برابر استقلال و در فینال چندین بار و به طور زیبا به استقلال گل زد خود را به عنوان یک پدیده نوظهور به فوتبال ایران شناساند.کریمی در ابتدای فصل ۷۷ به پرسپولیس آمد.حساسترین گل او برای پرسپولیس در بازی جنجالی سال ۸۰ پرسپولیس استقلال بود که در دقایق پایانی مانع شکست پرسپولیس شد.کریمی بعد از چند سال بازی در کشورهای عربی به تیم بایرن مونیخ آلمان پیوست که در این تیم هم چهره خوبی از به نماش گذاشت و بعد از حضور در قطر یک فصل دوباره برای تیم سرخپوش پایتخت بازی کرد .

سرداران سرخ